Kviečiu apsilankyti mano tinklapyje: http://amkf.lt

2008 m. liepos 6 d., sekmadienis

Dažyklos automatizavimas

Miltelinio dažymo ir spalvos keitimo automatizavimas

Priimant sprendimą dėl investavimo į naujos miltelinės dažyklos statybą arba dėl esamos dažyklos modernizavimo beveik visada klausiama – ar geriau dažyti rankiniu būdu, ar dalinai automatizuoti procesą, ar išleisti truputį daugiau pinigų ir pasirinkti visiškai automatinę liniją. Jei sąmoningai siekiame sumažinti išlaidas investicijoms po ekonominių skaičiavimų, tai visiškai suprantama. Tačiau jei iš anksto manome, kad visiškas automatizavimas mums nepasiekiamas ir investuoti pinigai niekada nesugrįš, tai galime klysti ir, deja, pasmerkiame save kompromisams. O visi žinome, kad taip yra tada, kai vietoje to, ko mums reikia, renkamės tą, kas mums atrodo geriausia pagal kainą. Beveik visada pakankamos informacijos trūkumas nulemia netinkamus sprendimus.

Kodėl automatizuojame miltelinio dažymo procesą?

Automatizavimas plačiai siejamas su našumo didinimu. Todėl dažniausiai modernių miltelinio dažymo sprendimų paieškos pradžios signalas yra problemos, susijusios su našumo didinimu esančioje dažykloje arba didelės serijinės gamybos planavimas. Iš esmės minėtos paskatos yra teisingos, tačiau miltelinio dažymo proceso automatizavimas gali duoti daugiau naudos, nei vien tik gamybinių pajėgumų didinimas. Tokiais privalumais gali būti:

  • Galimybė įdiegti nuolatinę miltelinio dažymo proceso kontrolę ir monitoringą.
  • Kokybės pagerinimas ir atliekamų dangų pasikartojamumas. Optimizuotus įrangos nustatymus konkretiems dažomiems elementams galima įrašyti į atmintį ir pagal poreiki juos pakartoti.
  • Miltelinių dažų sąnaudų mažinimas optimizuojant dangos storių tolerancijas bei nuostolių mažinimas naudojant efektyvesnį miltelių grąžinimą.
  • Galimybė įdiegti plonasluoksnes miltelines dangas, kurios leidžia dar labiau sumažinti dažymo kaštus vien tik tiksliai kontroliuojant procesą.
  • Galimybė atlikti visų tipų metalizuotas dangas užtikrinant pasikartojantį vizualinį efektą. Ypač dažant didelius paviršius turinčius elementus, kur yra reali grėsmė, kad gali atsirasti dėmės ar juostos dėl netolygaus pigmento pasiskirstymo.
  • Linijos prastovų, kurios neišvengiamos valant kabiną ir keičiant spalvą, laiko sutrumpinimas.

Vengiant pernelyg didelio optimizmo, reikia pabrėžti, kad yra situacijų, kai miltelinio dažymo automatizavimas nerekomenduojamas.

Kada neverta investuoti į dažymo automatizavimą?

Visa ūkinė veikla turi būti paremta ekonominiais skaičiavimais. Milteliniame dažyme nėra jokių nukrypimo nuo bendrosios taisyklės, o sprendimas neinvestuoti į proceso automatizavimą turėtų būti priimtas remiantis tokiomis priežastimis:

  • Negrįš į automatinę įrangą investuoti pinigai, kai gamybos apimtys pernelyg mažos ir artimiausiu laiku nenusimato jokio gamybos ar tokių dangų poreikio augimo. Gaminant mažomis serijomis efektyvesnis rankinis dažymas. Jis yra neginčytinai lankstesnis ir reikalauja žymiai mažiau investicijų.
  • Tuo atveju, jei išlaidos darbo užmokesčiu yra nedidelės, daugeliu atvejų rankinis dažymas ir toliau liks rentabilesnis.
  • Nepriklausomai nuo gamybos apimčių, jei gamybos programoje yra daug sudėtingos konfigūracijos arba didelių gabaritų elementų, reikia įvertinti tai, kad automatizavimo kaštai naudojant naujausias technologijas gali būti žymiai didesni, nes gali tekti panaudoti modernius, nestandartinius, dėl to brangius, techninius sprendimus. O kartais, kai neįmanoma apsieiti be papildomų rankinių padažymų, iškyla klausimas ar iš viso išlaidauti automatizacijai.

Tačiau iš išvardintų priežasčių, kada geriausias sprendimas – dažyti rankomis, yra ir išimčių. Nuolat atsiranda naujų sprendimų, dažymo įranga kaskart vis efektyvesnė, o žmonių išradingumui ribų nėra.

Negerai, kai atsisakome svajonių. Planuojant naują dažyklą geriau pagalvoti, kaip dažyti išlaikant aukštą kokybę ir naudojant pigius ir atkartojamus būdus, o ne buhalterių metodais galvoti apie minimalias išlaidas investicijoms. Ne kartą žiūrint į Lietuvos dažyklos esančias konstrukcijas susidaro įspūdis, kad sprendimą dėl įrangos pirkimo priėmęs asmuo nė karto prieš tai nebuvo matęs miltelinio dažymo linijos, pagamintos pagal inžinerijos meną ir geriausias technines žinias, o pagrindinis argumentas priimant sprendimą buvo patrauklus komercinis pasiūlymas ir buhalterio sutikimas. Nebijokime inovacinių, iš pirmo žvilgsnio brangesnių sprendimų, pagalvokim apie išlaidų ir su jomis susijusių mūsų veiksmų finansinio efekto prasmę. Kad sąmonės nušvitimo momentu niekam nešautų kraujospūdį kelianti mintis, kad nusipirko tą, ką pajėgė, ir apie ką visiškai net nepagalvojo.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą